Az, hogy Buenos Airesben van némi Budapest, nem a véletlen műve. A város arculatának kialakításában meghatározó szerepet játszott egy magyar építész testvérpár, Kálnay András és György (alias Jorge, 1894, Bp. – 1957, Buenos Aires), akik az 1919-es közéleti szerepvállalásuk miatt vándoroltak ki Argentínába, ahol egyévnyi inaskodás után közösen nyitottak építészirodát. Szétválásuk után Jorge érzett rá jobban, merre megy a világ, gyorsabban eljutott a modernig, mint testvére, és már a '30-as években a legprogresszívabb helyi építészek közé számított. Az általa tervezett épületek közül most egy Buenos Aires Retiro negyedében álló, 1936-ban épült lakóház egyik lakásába kukkantunk be.
Konkrétan ez a lakás csábította vissza szülővárosába a Machado and Silvetti Associates Rodolfo Machadoját és Jorge Silvettijét, az USA-ban szép karriert befutott két argentin építészt. A lakás elrendezéséhez nem nyúltak, csak néhány eredeti elemet ráztak gatyába: a tölgyfa ajtókat megszabadították a több rétegnyi festéktől, a fittingeket felpolírozták, a tölgyfa padlót felújították. A helyiségeket az utazásaik során itt-ott talált, 1920 és '70 közti bútordarabokkal és főleg dél-amerikai festményekkel, szobrokkal rendezték be. Igazi ritkaság az 1939-es New York-i világkiállításra készített versenyzongora, és a fehérre festett fém tálalószekrény és faliszekrények együttese, amit még maga Kálnay tervezett.
Kálnay György fontosabb munkái: a Film Florida székháza (legfelső emeletén saját rezidenciáját rendezte be, ahol élete végéig lakott), a Minner-ház (1934), a Garay-villa (1936) vagy az uruguayi nagykövet jelenlegi rezidenciája, a Goncalves-ház (1932). Legismertebb munkája a szintén '32-es, egy egész háztömböt elfoglaló Luna Park rendezvényközpont, ami a mai napig Buenos Aires életének egyik központi helyszíne.
Forrás: Taschen: Living in Argentina (2008), plusz innen és innen.
Napidal:
Utolsó kommentek: