A látszat csal. Ez a kissé bizarr, elsőre maradékokból összetákolt szükséglakásnak tűnő épület, a chilei Curacavíban álló, 85%-ban újrahasznosított anyagokból épült, lényegében három kiszuperált tengeri szállítókonténerből kialakított és raklapokkal szigetelt Manifesto House a fenntarthatóság, a környezetbarát építkezés, és a legkorszerűbb épülettervezési módszer, a bioklimatikus tervezés iskolapéldája. 70%-ban önellátó. Nesze neked, rezsicsökkentés.
Az épülettervezésnek ez a fajtája olyan passzív, a környezet által kínált természetes előnyöket kiaknázó módszereken és épületszerkezeti kialakításokon alapul, melyek használata külön energiát nem igényel, viszont nagy hatással van az épület energiafogyasztására. Röviden, az éghajlati és domborzati viszonyokhoz igazodva és azokat ügyesen kihasználva rengeteg energiát spórol meg. Az energiatudatos kialakítás az épület tájolásával kezdődik, a hőhídmentes szigetelés mellett fontos része télen a napsugárzásból adódó szoláris nyereség minél nagyobb mértékű kihasználása passzív szoláris fűtési rendszerek segítségével, nyáron a felesleges hőmennyiség eltávolítása passzív hűtési rendszerek alkalmazásával és természetes szellőztetéssel, a természetes, akár növényi árnyékolórendszerekkel való védekezés a hőterhelés ellen, és a belső terek természetes fénnyel való megvilágítása. Dióhéjban. Aki szívesen beleásná magát a témába, annak jól jöhet ez a tanulmány.
A madridi James&Mau Arquitectura és a helyi Infiniski által tervezett, 160 m2-es Manifesto House minden fenti szempontnak megfelel. 2009-ben 90 nap alatt, 79.000€-ból (kb. 24,5 millió Ft) készült el.
Napidal:
Utolsó kommentek: