Mindenről Johnny Carson tehet. Az ő műsorában látta a chicagói átlagotthonában tévézgető Bruce Townsley szociális munkás Ed Peden ingatlanguru kansasi rakétasiló otthonát, még valamikor a '80-as években. Megkereste az embert, és segítségével végül '97-ben megtalálta és 99.000$-ért meg is vette a magáét a Texas állambeli Abilene-ben.
Peden E-jével szemben az övé egy Atlas F rakéta kilövőállomása, azaz függőleges elhelyezkedésű nukleáris rakétasiló, ami lakhatási szempontból annyit jelent, hogy nem kilométereket gyalogol, hanem lépcsőt mászik naphosszat a 204m2 összterületű komplexumban. Mire Townsley rátalált, a felszíni épületek zöme már nem állt, odafent mindössze egy raktár, egy bebetonozott vészkijárat és a kilövő nyílást lefedő hatalmas ajtók jelezték, hogy itt valami volt. A föld alatt viszont sértetlenül várt sorsára a rakétatároló siló és a személyzet egykori főhadiszállása, ahol Townsley végül berendezkedett.
A lejárattól hosszú lépcsősor vezet a -1. szintig, a 102m2-es "otthonig", ahová összesen négy, egyenként 2727 kg-s biztonsági ajtón át vezet az út. Szokatlan, hogy máig működik mindegyik, általában leszakadnak a súlyuk alatt. A lakás maga gyakorlatilag egy központi oszlopra felfüggesztett betonhenger, ami aktív korában hatalmas rugókon mozgott minden irányba, hogy robbanás vagy támadás esetén elnyelje a rezgéseket. Townsley kiiktatott néhány rugót, így a henger, ha úgy adódna, ma már csak oldalirányú mozgásra lenne képes. A kör alaprajzú helyiséget a központi oszloptól indulva alacsony elválasztófalakkal osztotta cikkelyekre, így különítette el jelzésértékkel az egyes funkciókat betöltő tereket: konyhát, nappalit, irodát, és hálót. A fürdő a -1-gyel tökéletesen megegyező -2. szintre került. A berendezés spártai, de ennek pusztán Townsley feng-shui iránti szenvedélye az oka ("a rendetlenség megzavarná a chi áramlását a kör alaprajzú helyiségben"). Mivel ablakok nincsenek, az eget egy felszíni kamerával összekötött monitoron lehet kémlelni a lakásból.
Újabb kalandos lépcsősorok vezetnek a további gigantikus biztonsági ajtókkal védett silóig, ahol egykor állványon tárolták a vékony alumínium héjú, üzemanyaggal töltött Atlas rakétát, amit vázszerkezet híján megemelt belső nyomással merevítettek. Itt, eltekintve attól az apróságtól, hogy nukleáris rakéta már nincs, szinte érintetlen minden: elkerítetlenül tátong a több mint 56m mély akna, és máig láthatók a falakon a '80-as és '90-es évekből származó graffitik, köztük peace jelek, The Cure tagek, és egy valódi gyöngyszem, a "Regan/Bush 1991" felirat.
Két ábra a részletek iránt érdeklődőknek:
Napidal:
Utolsó kommentek: